SPORTS EVENTS

Academic Year : 2017-2018     
S.NoName of the studentClassEventName of the organization Award / Prize won
1.  ANAND.RIV/ABASKET BALLMOHAMMED SATHAK A.J.COLLEGE, III PRIZE
2.  SOWMIYA SIV BAADUKALAM '18
THROW BALL
EEC2ND PRIZE
3.  MADHANKUMAR RIV AVOLLEY BALL
VELS TROPHY
EEC3RD PRIZE
4.  RAGHAV EIII BAADUKALAM '18
FOOTBALL
EECPARTICIPATE
5.  SUKUMARAN MIII BAADUKALAM '18
KABADI
EEC3RD PRIZE
6.  VARUN SEKAR V GIII BAADUKALAM '18
KOKO
EEC3RD PRIZE
7.  VENKATESH RIII BAADUKALAM '18
KABADI
EEC3RD PRIZE
8.  MOHAN MIII BAADUKALAM '18
KABADI
EEC3RD PRIZE
9.  ABDULLAH YASIR SII AAADUKALAM '18
CARROM BOARD
EEC 1 ST PRZE
10.  ABDULLAH YASIR SII AAADUKALAM '18
BADMINTON
EEC PARTICIPATED
11.  AKSHARA NII AAADUKALAM '18
BADMINTON
EECPARTICIPATED
12.  AKSHARA NII AAADUKALAM '18
DISC THROW
EEC3RD PRIZE
13.  AKSHARA NII AAADUKALAM '18
THROW BALL
EEC2 ND PRIZE
14.  BALAMURALI KRISHNAN PII AAADUKALAM '18
KOKO
EECPARTICIPATED
15.  BALAMURALI KRISHNAN PII AAADUKALAM '18
200 M
EECPARTICIPATED
16.  BALAMURALI KRISHNAN PII AAADUKALAM '18
VOLLEY BALL
EEC3 RD PRIZE
17.  CLINTON KII AAADUKALAM '18
VOLLEY BALL
EEC3 RD PRIZE
18.  FAIZUL RAHMAN A RII AAADUKALAM '18
VOLLEY BALL
EEC3 RD PRIZE
19.  HARIHARAN MII AAADUKALAM '18
VOLLEY BALL
EEC3 RD PRIZE
20.  HARISH RII AAADUKALAM '18
100 M
EECPARTICIPATED
21.  HARISH RII AAADUKALAM '18
KOKO
EECPARTICIPATED
Academic Year : 2016-2017      
S.NoName of the studentClassEventAward / Prize wonName of the organization
1.  Amitha SII/A100 Meters GirlsI PrizeEEC
2.  Amitha SII/A200 Meters GirlsI PrizeEEC
3.  E.IndhumathiIV/ADiscuss throw Aadukalam’17I PrizeEEC
4.  Manimala MIV/AJavelin ThrowII PrizeEEC
5.  Manimala MIV/ADiscuss throw Aadukalam’17III PrizeEEC
6.  Varsha C SathishIV/BThrow BallI PrizeEEC
7.  Nisha BIV/BThrow BallI PrizeEEC
8.  Ramya VIV/BThrow BallI PrizeEEC
9.  Reshma KIII/BThrow BallI PrizeEEC
10.  Prarthana PillaiII/BThrow BallI PrizeEEC
11.  Preetha PII/BThrow BallI PrizeEEC
12.  Aishwarya Y VIII/AThrow BallI PrizeEEC
13.  Manimala MIV/AThrow BallI PrizeEEC
14.  Nivetha R SIII/AThrow BallI PrizeEEC
15.  Sonia MIII/BThrow BallI PrizeEEC
16.  Sowmiya SII/BThrow BallI PrizeEEC
17.  Monica BII/AThrow BallI PrizeEEC
18.  P.VaradharajanIV/BVolley BallIII PrizeEEC
19.  Vignesh MIV/BVolley BallIII PrizeEEC
20.  Madhankumar . RII/AVolley BallIII PrizeEEC
21.  Ayyappan. CII/AVolley BallIII PrizeEEC
22.  Dheeraj Abilaji SIII/AVolley BallIII PrizeEEC
23.  Kiran Siddarth SIII/AVolley BallIII PrizeEEC
24.  Vignesh MII/BVolley BallIII PrizeEEC
25.  Sriram AIII/BVolley BallIII PrizeEEC
26.  Praveen PIII/BVolley BallIII PrizeEEC
27.  Kishoreviruzad RII/AVolley BallIII PrizeEEC
28.  Arvind Raj RII/AVolley BallIII PrizeEEC
29.  Arun Prasath R AIII/AVolley BallIII PrizeEEC
30.  Siva Prakash SIII/BKabbadiIII PrizeEEC
31.  Sham Sundar RIII/BKabbadiIII PrizeEEC
32.  Vijayaragavan MIII/BKabbadiIII PrizeEEC
33.  Yokesh KIII/BKabbadiIII PrizeEEC
34.  Naveen MIII/AKabbadiIII PrizeEEC
35.  Naveen GIII/AKabbadiIII PrizeEEC
36.  Adithya BIII/AKabbadiIII PrizeEEC
37.  Adhityan JIII/AKabbadiIII PrizeEEC
38.  Srirajasugan RII/BKabbadiIII PrizeEEC
39.  Mohamed Fazil HIV/AKabbadiIII PrizeEEC
40.  Shantha Kumar SII/BKabbadiIII PrizeEEC
41.  Naresh SIII/BKabbadiIII PrizeEEC
42.  Adhityan JIII/AKho KhoIII PrizeEEC
43.  Naveen GIII/AKho KhoIII PrizeEEC
44.  Muthu Veerappan RIII/AKho KhoIII PrizeEEC
45.  Adithya BIII/AKho KhoIII PrizeEEC
46.  Kiran Sidharth SIII/AKho KhoIII PrizeEEC
47.  Varun SekarI/BKho KhoIII PrizeEEC
48.  SukumaranI/BKho KhoIII PrizeEEC
49.  HarishI/AKho KhoIII PrizeEEC
50.  MonishI/AKho KhoIII PrizeEEC
51.  Yashwanth K SI/AKho KhoIII PrizeEEC
52.  ManikandanI/AKho KhoIII PrizeEEC
53.  Arun Kumar AI/AKho KhoIII PrizeEEC
54.  Naveen GIV /A4x 100 Mtrs RelayIII PrizeEEC
55.  Moish .VI /A4x 100 Mtrs RelayIII PrizeEEC
56.  Kiran Chandar NIII /A4x 100 Mtrs RelayIII PrizeEEC
57.  Naveen MIV /A4x 100 Mtrs RelayIII PrizeEEC
58.  Aarthi S KIII AFoot BallII PrizeNational Inclusion Cup
Academic Year : 2015-2016
S.NoName Of The StudentClassEventAward / Prize WonName Of The Organization
1.  M.ManimalaIII/AShot-Put Aadukalam’16III PrizeEEC
2.  M.ManimalaIII/ADiscuss Throw Aadukalam’16II PrizeEEC
3.  M.ManimalaIII/AThrowball Aadukalam’16I PrizeEEC
4.  E.IndhumathiIII/ADiscuss Throw Aadukalam’16III PrizeEEC
5.  E.IndhumathiIII/AShuttle Aadukalam’16II PrizeEEC
6.  P.AnupriyaIII/A400 Meters Athletes Aadukalam’16II PrizeEEC
7.  Meenu Balika RI/II/AVolleyballII PRIZEEEC
8.  Varsha.C.SathishIII/BBadmiton Aadukalam’16III PrizeEEC
9.  Varsha.C.SathishIII/BThrowball Aadukalam’16I PrizeEEC
10.  Varsha.C.SathishIII/BVolley Ball Aadukalam’16I PrizeEEC
11.  Varsha.C.SatishIII/ BBasket BallI PrizeMohan Memorial Trophy
12.  Varsha.C.SatishIII/BBasket BallI PrizeUniversal Sports Club
13.  Varsha.C.SatishIII/BBasket BallIII PrizeAnna University Zonal
Basketball
14.  R. AnandI/ABasket BallIV PrizeKCG
Academic Year : 2014-2015
S.NoName Of The StudentClassEventAward / Prize WonName Of The Organization
1.  Aarthi S KI/AFoot BallBest Goal Keeper AwardFive-A-Side One Day Football Tournament
2.  ManimalaII/AJavelin ThrowIII PrizeEEC
3.  ManimalaII/AVolley BallI PrizeEEC
4.  Aarthi S KI/AVolley BallI PrizeEEC
5.  Varsha C.StahishII/BState Level Tournament (Basket Ball)III PrizeS A Engineering College
6.  RR Deva KeerthanaIV/AState Level Tournament (Basket Ball)III PrizeS A Engineering College
7.  AkileshIII/AState Level Tournament (Foot Ball)IV PrizeS A Engineering College